Mou vášní jsou pohádkové knížky. A protože mám zkušenost s dětskými texty jako odborník na češtinu i jako rodič, píšu s dětmi příběhy pro děti. Pomáhám maminkám malých i větších dětí na jejich společné cestě za odkrýváním kouzel a tajemství, která se skrývají za slovy, větami i mezi řádky.

V životě stále něco čteme a potřebujeme tomu rozumět. Ať už je to novinový článek, návod k pračce, oblíbená kniha či odborný text v učebnici. Vztah ke čtení si člověk buduje od dětství – naší první literaturou jsou pohádky, kouzelné příběhy, dětské říkanky.

Moje cesta k pohádkovým příběhům

Čtení s dětmi si opravdu užívám. Někdy čtu já dětem, jindy čtou děti mně. Ale pokaždé jsou to pro nás vzácné chvíle, na které se těšíme! Zachumlaní v posteli do deky nebo jen tak na koberci vstupujeme společně do světa fantazie. Otáčíme stránky a jdeme po stopách tajemství, která jsou ukryta za slovy, ve větách i mezi řádky.

O přečtených příbězích si povídáme a moje děti mě neustále překvapují svými otázkami, úžasným pohledem na svět a nečekanou hloubkou myšlenek. Pohádkový text tak mezi námi funguje jako most spojující svět dospělých a svět dětí.

Díky pohádkám lépe rozumím tomu, nad čím děti přemýšlejí, co skutečně řeší a co si s sebou z daného příběhu odnášejí do života.

A navíc mám dobrý pocit s toho, že jim příjemnou cestou předávám velmi důležitou kompetenci – čtení s porozuměním.

Až se jednou rozhodnou pro tu svou vysněnou životní cestu, věřím tomu, že se budou umět vypořádat s jakýmkoliv typem textu, pochopit podstatné myšlenky v něm obsažené, odhalit skryté významy a umět si dát nové informace do souvislostí ze svého života. 

Pohodové čtení - proč nám to nejde? 

Pohodové čtení s porozuměním ale nemusí být samozřejmostí. Maminky se na mě často obracejí s tím, že by si moc přály se svými dětmi v klidu číst, ale z různých důvodů se to nedaří.

 • Dítě je neklidné, nedokáže se na příběh soustředit,
 • Odbíhá, hraje si u toho
 • Neustále “skáče do děje” a na něco se ptá
 • Nudí se, je myšlenkami jinde
 • Snaží se při čtení listovat dopředu

Jsem vystudovaná “češtinářka” a knihy byly a jsou nedílnou a milou součástí mého života. Vždycky když vstoupím do nějakého obchodního domu, strávím nejvíc času v knihkupectví obklopená dětskými knihami.

O to víc mě mrzí, když vidím, že děti vnímají čtení jen povrchně a přečtený příběh redukují na jeho obsah ("o čem to bylo"). 

Každé dítě přirozeně zajímá jiná tematika a pro maminku je často těžké vymyslet to tak, aby v jednu chvíli získala plnou pozornost každého z nich. 

Přejete si, aby čtení bylo společnou chvílí vás všech, ale pořád to není ono?

Někde uvnitř chcete, aby se kniha stala vaším milým společníkem a rádcem doma i na cestách, ale děti tráví čas raději u televize či u ipadů?

Máte pocit, že čím více knih dětem kupujete, tím menší zájem o ně mají?

Ale jak to zařídit, aby čtení děti bavilo? 

 

Rozumím tomu. Právě tyhle otázky mě vedly k tomu, že jsem začala psát vlastní pohádkové příběhy!

Mým cílem bylo, jít do hloubky.  Rozhodla jsem se, že součástí mých příběhů bude i pracovní materiál, který dětem pomůže s porozuměním textu, odhalováním jeho hlavních myšlenek i s identifikací vlastní autentické inspirace.

 • Nejprve jsem se vrátila ke svým znalostem a zkušenostem, které jsem získala během studia českého jazyka a literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. S úsměvem jsem zavzpomínala, jak jsme dokázali řešit celé dva semestry pouze Máchův Máj. Tomu říkám cesta do hloubky!
 • Mým druhým velkým pomocníkem a zdrojem je ohromná zkušenost, kterou jsem získala v průběhu několika let, kdy jsem vyučovala češtinu pro cizince v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze. Umět vysvětlit cizinci jemné odchylky ve významech, původ slov, nebo třeba moudrost v příslovích … to všechno mě přivedlo zpět k jádru českého jazyka.
 • Při své nynější práci v pedagogicko-psychologické poradně pracuji s dětmi cizinců, kteří svou cestu k češtině teprve hledají. Uvědomuji si, že neefektivní prací s textem, mohou svůj vztah s jazykem ztratit ale i děti, které česky hovoří odmalička.

Tento příběh by nebyl úplný, kdybych se v něm nezmínila o své dceři.  Sára je ilustrátorkou mých pohádek a byly to právě její obrázky a nápady, které stály na počátku naší první společné knihy KOUZELNÝ ELIXÍRKnížka vyšla v září 2018 v nakladatelství ALTENBERG

Sárinka je mou velkou inspirací a díky její fantazii a dětskému pohledu na svět ke mně přicházejí další a další příběhy a tvůrčí nápady. 

Nedávno jsem dokončila ebook Jak číst s dětmi?, ve kterém se zabývám čtením s porozuměním. V tomto ebooku stručně představuji 6 základních čtenářských strategií, které dětem pomáhají snadněji porozumět čteným textům. 

CÍLEM TOHOTO EBOOKU JE:

1. srozumitelně vás seznámit s tím, co jsou to čtenářské strategie a v čem nám při čtení s dítětem pomáhají
2. naučit vás několika jednoduchým strategiím, s jejichž pomocí můžete s vaším dítětem snadno rozvíjet čtení s porozuměním v laskavém prostředí domova
3. ukázat vám praktický přínos těchto strategií pro život

Jak se čtenářskými strategiemi konkrétně pracovat, vám ukážu v připravované knize Eliška a tajemství kouzelné zahrady.

Na začátku bylo přání napsat čtivý pohádkový příběh pro kluky a holky, který by doprovázely Sárinčiny ilustrace.
Jak příběh vznikal, hodně jsme si se Sárou povídaly - o hlavních hrdinech a vztazích mezi nimi, o jednotlivých zápletkách i o různých variantách rozuzlení.

A tak mě napadlo zpracovat kromě samotného příběhu i praktickou ukázku možností, jak lze jednotlivé čtenářské strategie používat.

Kniha tak poskytuje ostatním maminkám s dětmi praktické a přehledné tipy ke společnému rozmlouvání nad čteným příběhem.

Mým přáním je: 

 • abyste si přečetli a užili hezkou pohádku
 • aby u ní vaše děti vydržely až do konce
 • abyste společně odhalili hlavní myšlenky a skrytá poselství
 • abyste si popovídali o tom, co si ze společné četby odnášíte

Na knize o Elišce intenzivně pracuji. Než bude hotová, můžete se třeba začíst do mého ebooku 🙂 

Ráda vás přivítám i na své Facebookové stránce Čtení s dětmi nás baví.

Vaše vzkazy, otázky či připomínky mi můžete posílat i pomocí tohoto formuláře. 

 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.

"Prostřednictvím příběhů pro děti se vracíme do dětství a díky tomu jsme našim dětem zase o kousek blíž."