Na slovíčko s Terezou Kramerovou, autorkou úspěšné knihy Dívka s havraními křídly

V tomto článku vám přináším rozhovor s Terezou Kramerovou, autorkou úžasné knížky Dívka s havraními křídly.

Když jsem ji před několika týdny četla se svou jedenáctiletou dcerou, nikdy by mě nenapadlo, jak moc nás tento jedinečný příběh osloví. Není to totiž „jen“ zajímavý příběh, který vás chytne za srdce…hlavní hrdinka Miriam totiž zavede vaše děti do krajiny mysli a naučí je, jak mohou se svou myslí pracovat.  Já osobně se s dětmi ke konkrétním mentálním cvičením často vracím v situacích, které se nám v životě dějí.

Líbí se mi,  že jednotlivá mentální cvičení jsou nejen součástí samotného příběhu, ale jsou i přehledně zpracovaná na konci knihy.

A vám tak nezůstane „pouze“ zážitek z hezké knížky – i když i to je samo o sobě hodnotné – ale získáte i praktické dovednosti, které můžete využít ve svém životě.

Kniha je psaná stylem, který vybízí k přemýšlení, k ponoření sama do sebe, ale i k rozhovoru. Velmi dobře můžete při jejím čtení využít různé čtenářské strategie, které vašemu dítěti pomůžou text snadněji pochopit. Příběh doprovázejí překrásné ilustrace Evy Rybníčkové, které prostě musíte vidět! 🙂

A nyní již předávám slovo Tereze Kramerové.

1. Terezo, mohla bys čtenářům poodhalit, o čem je Dívka s havraními křídly?

Je to poutavý příběh dívky Miriam, která se odstěhovala do jihočeského města a ve škole potkala spolužáka, který si na ní zasedl a začal ji šikanovat. Ona je to ovšem poměrně neobyčejná dívka, protože má otevřený přístup do duchovního světa. Vnímá svého anděla a s jeho pomocí a také za podpory své maminky a tety prochází poznáním, díky kterému pochopí, proč je na ni Antonín tak zlý. Konec je tajemný a dojemný, tak ho nebudu prozrazovat.

2. V čem se Tvá kniha odlišuje od ostatních příběhů pro děti?

Myslím, že je jedinečná tím, že poukazuje na vnitřní svět Miriam a rozkrývá souvislosti, které se běžně nepojmenovávají. Podle reakcí čtenářů jim tento příběh předává naději, že vše je tak, jak má být, a také důvěru, že každý člověk může ovlivňovat to, jak se cítí, a může mít moc nad svojí myslí. Další zajímavostí je, že kniha prezentuje témata, jako je třeba výběr rodičů před početím, o kterých se jen ve společnosti pramálo mluví a ještě méně ví. Právě tyto momenty mají terapeutický charakter a velcí i malí čtenáři na ně velmi hezky reagují.

3. Jak starým dětem je kniha určená?

Osobně si myslím, že příběh pochopí děti od šesti let, ale mám zprávy, že baví i některé mladší děti. Moc mě těší, že se do něj zamilovali i dospělí a dokonce mi psalo několik babiček, že knihu koupily pro vnoučata, ale tak se jim líbila, že jim ji nedají. Takže jak vidno, je to kniha pro několik generací, ač hlavní hrdinka je školačka. Principy, které tam popisuji, jsou totiž univerzální.

4. Jakým způsobem můžou rodiče s dětmi využít Tvá mentální cvičení, pokud třeba nemají žádnou předchozí zkušenost?

Cvičení jsou tak snadná, že jde o to si na ně vzpomenout, a pak je začlenit do běžného života. Vycházejí z podstaty mysli, takže není třeba mít nějakou speciální průpravu a ani trénink, aby je čtenáři mohli využívat. Jsou platná a funkční jak pro děti, tak pro dospělé. Přehledný rejstřík technik, které Miriam používá, je na konci knihy, takže není třeba si při čtení dělat výpisky, nebo si zajímavé způsoby práce s myslí podtrhávat.

Mockrát děkuji za rozhovor a za Tvůj čas! Přeju Ti hodně štěstí a Tvé knize hodně čtenářů! 

Pokud vás kniha zaujala nebo ještě nemáte tip na jarní čtení, tak neváhejte a mrkněte na ni :-).

Budu se těšit na vaše komentáře pod článkem nebo na Facebookové stránce Čtení s dětmi nás baví

Katka

 

 

 

 

 

 

Kateřina Kantarová
Mou vášní jsou pohádkové knížky. A protože mám zkušenost s dětskými texty jako odborník na češtinu i jako rodič, píšu s dětmi příběhy pro děti. Pomáhám maminkám malých i větších dětí na jejich společné cestě za odkrýváním kouzel a tajemství, která se skrývají za slovy, větami i mezi řádky. Můj příběh najdete tady >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.