Pár slov o respektu a naslouchání

Před pár dny jsem poslala do světa svůj nový ebook o čtení s dětmi. Byla jsem při jeho psaní tak zabraná do jednotlivých čtenářských strategií, že jsem úplně zapomněla napsat jednu důležitou věc! Vlastně je to takový předpoklad a zároveň přidaná hodnota toho všeho povídání o přečteném příběhu.

Když vedeme se svým dítětem rozhovor o přečteném kousku knihy,  ptáme se na jeho názor a nasloucháme jeho myšlenkám, ukazujeme mu tím respekt a zájem. Není důležité, jestli dítě odpoví na všechny otázky správně – důležité je, že cítí, že jeho dojmy, představy a názory mají pro nás velkou hodnotu. Stejně tak ukazujeme respekt a pochopení i tím, že na dítě „netlačíme“, když zrovna neví, co má říct nebo s námi mluvit nechce.

Všechny strategie, které v ebooku zmiňuji, všechny kompetence, které se lze v průběhu čtení s porozuměním naučit, mají smysl pouze tehdy, když čtení s dítětem probíhá v respektujícím a laskavém prostředí. Není třeba rozebrat text skrz na skrz – jednotlivé strategie můžeme zkusit „naťuknout“ a podle zájmu dítěte se zastavit tam, kde cítíme, že to naše dítě baví. Můj nejmladší syn si třeba nejradši povídá nad obrázky nebo hádá, co se v příběhu stane dál. Jsou děti, které potřebují před samotným čtením vtáhnout do příběhu pomocí jedné či dvou jednoduchých otázek.

Sami časem poznáte, v čem se vy i vaše dítě cítíte nejlépe.

 

A pak je tu ona slibovaná přidaná hodnota. Respektující přístup k dítěti se nám vrací: dítě, kterému nasloucháme, se učí naslouchat nám. Dítě, jemuž dáváme najevo, že jsou pro nás jeho názory důležité, začne podobným způsobem přirozeně přistupovat i k našemu názoru.

Připadá mi úžasné, že TAK důležité věci se dítě může naučit díky čtení příběhu, který ho baví.

O všem, co vás zajímá v souvislosti s dětskými knihami, čtení s dětmi, ale i češtiny, školy a respektující výchovy, si můžete popovídat v bezpečí mé uzavřené skupiny na Facebooku Čtení s dětmi nás baví. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kateřina Kantarová
Mou vášní jsou pohádkové knížky. A protože mám zkušenost s dětskými texty jako odborník na češtinu i jako rodič, píšu s dětmi příběhy pro děti. Pomáhám maminkám malých i větších dětí na jejich společné cestě za odkrýváním kouzel a tajemství, která se skrývají za slovy, větami i mezi řádky. Můj příběh najdete tady >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.